تبلیغات
تربیت مقدس - مفهوم واحساس امر قدسی
 
تربیت مقدس
بسم الله الرحمن الرحیم
 
 

بررسی حاضر پیرامون نقش تقدس در تعلیم و تربیت است برای این منظور ، نخست واژه های اصلی و مهم تبیین گردد و سپس به جوانب اصلی اثرگذاری امر قدسی در تعلیم و تربیت پرداخته می‌شود. كلیدی ترین واژهُ این پژوهش ، تقدس ( امر قدسی ) است كه در دو بخش تحت عنوان مفهوم و احساس امر قدسی در این فصل بررسی خواهد گردید‌.

در ابتدا ضروری به نظر می‌رسد این مسئله روشن گردد كه آیا برای مطالعه و بررسی دین نقش آن ،‌ پژوهشگر و دانشجویان دیندار و همگام با دین و دینداران باشد ؟ و یا افراد غیر متدین هم می‌توانند به چنین كاری دست بزنند ؟

ظاهراً پاسخ به سئوالات فوق مورد اختلاف و مناقشه قرار گرفته است‌. ایونس پریچردمعتقد است كه شخص مؤمن و بی دین هر دو می‌توانند به گردآوری مطالب دین بپردازند و ترجیحی بین آن دو وجود ندارد اما در تبیین و تفسیر داده هاست كه تعصبات ظهور می‌كند ـ این قابل مناقشه می‌باشد چرا كه در سطح گردآوری اطلاعات ، امكان تعصب وجود دارد ، هر چند نه به شدت تفسیر ـ اینجاست كه شخص بی اعتقاد به دین و تقدس ، در صدد تدوین نظریه ای زیست شناسی ، روانشناختی یا جامعه شناختی برای تبیین توهم دینی بر می‌آید ، در حالیكه محقق مؤمن و دین باور در پی فهم و شناخت وضعیت دینی در ارتباط با واقعیت قدسی و متعال بر می‌آید‌. او به مطالعه دقیق و مقایسه ای دین می‌پردازد و مناسك دینی را در یك بافت دینی ، عام و فراگیر قرار داده و دربارهُ آنها تحقیق می‌كند‌.

« پاریندر» نیز معتقد است كه غالباً مبلغان دینی به لحاظ كلامی‌و فلسفی با صلاحیت تر از مردم شناسان هستند و برخی از مبلغان دینی آثار بی‌غرضانه و بدور از تعصباتی را پدید آورده اند كه دارای ارزش علمی‌بسیار زیادی هستند البته در اینجا ذكر این مسئله لازم است و آن اینكه شخص متدین امكان و احتمال دارد كه بحث‌ها و استنتاجات خود ، دچار سوگیری و تعصب گردد كه باید مواظب این قسم انحرافات تحقیقی باشد . در مقابل شخص غیرمعتقد ، ضمن اشكالات فوق ، احتمال دارد دچار سطحی‌نگری نیز شود .قبل از هدف و ضرورت آورده شود


 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : چهارشنبه 7 بهمن 1388 :: توسط : یداله
درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ: یداله
منوی اصلی
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو