تبلیغات
تربیت مقدس - تقدس بهار و نوروز
 
تربیت مقدس
بسم الله الرحمن الرحیم
 
 

       تقدس بهار و نوروز

آمد بهار خرم وآمد رسول یار                   مستیم وعاشقیم وخماریم وبیقرار

تاریخ بشری گواه آنست که نگاه آدمی به فصل بهارآمیخته به تقدس وشروع بهار ،شروع حیات وسرآغاز فصلی سرشار ازرحمت وخودنمایی طبیعت دربخشش زیباییها به انسان وموجودات ذیحیات است  .

بی شک یکی از وجوه تقدس بهار آغاز آفرینش عالم هستی به دست قدرت لایزال خداوند است .

تحول طبیعت وتحول روح آدمی وتغییر خلق وخوی نیکو ، همچنین فرج وگشایش پس ازسختی ومشقات،    از نمودهای عشق آدمی به بهار ونوروز است . این دسته از نگرش های انسان به بهار واعتقاد به برگشت پذیری زمان وطبیعت ، یادآور تجدید آفرینش جهان و انسان توسط ذات اقدس ربوبی است.

نوروز ( سال نو ایرانی ) ، بیانگر همین اعتقاد به زمان مقدس و اینكه روزی است كه گواه بر آفرینش جدید و تجدید عالم است و آنچه زمان آن را فرسوده كرده به واسطهُ تقدس این روز ، نو و تجدید می‌شود

کثرت در یاد آوری روز واپسین حشر وحیات مجدد در فصل بهار سفارش رسول گرامی اسلام است: اذا رایتم الربیع فاکثروا ذکر النشور :در فصل بهار بسیار یاد قیامت وروز حشر کنید.

نوروز سند افتخار ایرانیان

در احادیث وروایات اسلامی روایات متعدد وگاه در حد تواتری یافت میشود که مراد از نوروز دقیقا اشاره به روز اول بهار نزد ایرانیان است ودر آن اشاراتی یافت میشود که اعتقاد به نوروز ریشه در اعتقاد مذهبی ملت همیشه دیندار وموحد ایران دارد. هر  چند دربعضی نسخ تاریخی سنت نوروز به جشن تاجگذاری جمشید پادشاه ایرانی منسوب گردیده است ولی شواهد وقراین متعددی حاکی از این مطلب است که نوروز قبل از این واقعه نیز مبارک ومقدس بوده است.

       نوروز مقدس در روایات واحادیث

. شیخ صدوق (م‏381ق) در «كتاب من لایحضره الفقیه» آورده است:

أتى على(ع) بهدیة النَّیروز، فقال(ع): «ما هذا؟». قالوا: یا أمیرالمؤمنین! الیوم النَّیروز. فقال(ع): «إصنعوا لنا كلّ یوم نَیروزاً».

براى على(ع) هدیه نوروز آوردند. فرمود: «این چیست؟». گفتند: اى امیرمؤمنان! امروز، نوروز است. فرمود: هر روزِ ما را نوروز سازید!

همچنین نقل مى كند: روى أنّه قال (ع): نیروز نا كل یوم.

روایت شده است كه على(ع) فرمود: هر روزِ ما نوروز است.

درجلد 12 وسایل الشیعه روایات فوق با همین مضمون آمده است.

نعمان بن محمد تمیمى (م 363ق ) در كتاب «دعائم الاسلام»جلد2 صفحه326 روایت مى كند:

عنه [على ](ع) أنّه اُهدى الیه فالوذج، فقال: «ماهذا». قالوا: یوم نیروز. قال: فَنَیرزوا إن قدرتم كلَّ یومٍ [یعنى تهادوا و تواصلوا فى اللّه ]. براى على(ع) فالوده هدیه آوردند. فرمود: «این چیست؟». گفتند امروز، نوروز است. فرمود: اگر مى توانید، هر روز را نوروز سازید [یعنى به خاطر خداوند، به یكدیگر هدیه بدهید و به دیدار یكدیگر بروید].

    علامه مجلسی در بحار الانوار آورده است:

        مُعلّى پسر خُنَیس گوید: در روز نوروز، بر امام صادق(ع) وارد شدم. فرمود: «آیا این روز را مى شناسى؟». گفتم: قربانت گردم! این روز را فارسیانْ گرامى مى دارند و به یكدیگر هدیه مى دهند. فرمود: «سوگند به خانه كعبه كه این، رمزى دیرینه دارد و برایت روشن مى سازم تا آگاه گردى». گفتم: سرورم !آموختن این امر از شما برایم بهتر از آن است كه مردگان زنده شوند و دشمنانم بمیرند.

آن گاه فرمود: «اى معلّى! روز نوروز، همان روز است كه خداوند از بندگان پیمان گرفت او را بپرستند و به او شرك نورزند، به پیامبران و حجت هایش بگروند و به امامان ایمان آورند. این همان روز است كه خورشید طلوع كرد، بادها وزیدن گرفت و گل هاى زمین روییدند. این همان روزى است كه كشتى نوح(ع) بر ساحل جودى آرامش یافت و همان روزى است كه خداوند، گروهى چند هزار نفره را كه از ترس مرگ از خانه ها بیرون رفته بودند زنده ساخت، پس از آن كه آنان را میرانده بود. این، روز فرود جبرئیل بر پیامبر اسلام است و روزى است كه پیامبر(ص) امام على(ع) بر دوش گرفت تا بت هاى قریش را در مسجد الحرام شكست و در همین روز، ابراهیم، بت ها را شكست. این همان روزى است كه پیامبر به یارانش دستور داد با على(ع) بیعت كنند و در همین روز، على را براى بیعت گرفتن از جنیان فرستاد. در همین روز، دومین بیعت با امیرالمؤمنین انجام شد. در همین روز بر نهروانیان پیروز شد و ذوالثدیه (صاحب پستان) را به قتل رساند. در این روز، قائم ما و صاحبان حكومتْ قیام كنند و در همین روز، قائم ما بر دجّال پیروز گردد و او را در زباله دان كوفه به دار آویزد. در هر روز نوروزى، ما آرزوى فرج داریم؛ چرا كه آن از روزهاى ما و شیعیان ماست. فارسیان، آن را گرامى داشتند و شما (اعراب ) آن را ضایع كردید.»

 

همه اینها شاهد بر این مطلب است كه از نوروز روز خاصى را اراده كرده اند كه همان اول سال ایرانیان باشد و حتى در بعضى از احادیث تصریح شده است كه آن نوروز اول سال ایرانیان است.

پیداست آن نوروزى كه ایرانیان آن را از قدیم الایام حفظ كرده اند، غیر از همان عید نوروز معروف و مشهور چیز دیگرى نمى باشد.

نوع مطلب :
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : دوشنبه 17 اسفند 1388 :: توسط : یداله
درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ: یداله
منوی اصلی
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندهای روزانه
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
جستجو